Zarabiaj na Allegro

niedziela, 20 listopada 2011

SIŃCE I WORKI POD OCZAMI - PORADY

Należą do najczęstszych defektów okolicy oczu. Dlaczego powstają i jak z nimi walczyć, przeczytasz w tym artykule.
Nie są chorobą, a jednak świadczą o pewnych zaburzeniach czynności organizmu. Co dokładnie przyczynia się do występowania tych uporczywych defektów, wciąż nie do końca wiadomo. Wiadomo natomiast, że równie chętnie występują u kobiet, co u mężczyzn, bez względu na wiek i kolor skóry. Nadają twarzy smutny, zmęczony i schorowany wygląd, przez co stają się prawdziwym utrapieniem dla każdego, kto je posiada.

Siny problem dolnych powiek
Podkrążone oczy, cienie i sińce to synonimy określające ciemniejsze zabarwienie dolnych powiek.

Istnieje kilka czynników biorących udział w ich powstawaniu:

  • nadmierna pigmentacja skóry w okolicy dolnej powieki;
  • prześwitujące naczynia włosowate przez cienką skórę powiek;
  • osłabiona czynność nerek;
U niektórych osób barwnik skóry – melanina – odkłada się w okolicy dolnych powiek tworząc brązowe obwódki. Dodatkowo, jeśli powieki dolne są nieco bardziej uwypuklone, cienie te stają się jeszcze bardziej widoczne. Często obecne są od urodzenia, ale zdarza się, że pewne czynniki środowiskowe ten stan nasilają, jak promieniowanie słoneczne, przyjmowane leki, czy uszkodzenia mechaniczne skóry związane z drapaniem i pocieraniem okolicy oczu.

Skóra powiek należy do najcieńszej na całej twarzy. Ta skromniejsza budowa niesie ze sobą wiele problemów. Skóra staje się całkowicie bezbronna wobec środowiska zewnętrznego – słońca, mrozu, alergenów, drobnoustrojów, uszkodzeń mechanicznych. Ta delikatna struktura może też przyczyniać się do powstania cieni pod oczami. Naczynia krwionośne zlokalizowane pod naskórkiem mogą po prostu prześwitywać przez zbyt cienki naskórek dając obraz ciemniejszej, zabarwionej skóry. Co więcej, w obrębie powiek mikrokrążenie jest bardzo utrudnione. Przy gorszym dotlenieniu krwi, zastoju w naczyniach lub ich zwiększonej przepuszczalności krew może mieć odcień ciemniejszy i prześwitując przez cienką skórę nadaje jej sinawe zabarwienie.
Według medycyny chińskiej podkrążone oczy są oznaką osłabionej funkcji nerek (tzw. gorąca). Zazwyczaj osłabienie tego narządu ma związek ze zbyt małą ilością snu, przepracowaniem i ogólnym wyczerpaniem organizmu. 



Co dodatkowo może przyczyniać się do powstawania cieni pod oczami?

  • tendencje genetyczne;
  • nadmierna nerwowość, stres;
  • przemęczenie, zbyt mała ilość snu;
  • nieprawidłowe odżywianie się (zbyt pikantne posiłki, mała ilość wody);
  • niedobory witamin i minerałów (szczególnie żelaza);
  • alergie pokarmowe i wziewne (głównie katar sienny) – obserwuje się nasilenie zmian w sezonie alergicznym;
  • infekcja bakteryjna wywołana przez Chlamydia pneumoniae, objawiająca się m.in. obecnością sińców pod oczami;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • spożywanie alkoholu, palenie tytoniu;
  • zanieczyszczenia powietrza;
Dlaczego puchną dolne powieki?
Obrzęki dolnych powiek potocznie nazywa się „workami”. To zaburzony transport płynów w organizmie (nagromadzenie nadmiernej ilości wody w tkankach). Aby transport wody i innych substancji niezbędnych do życia komórek mógł w ogóle mieć miejsce, muszą zadziałać pewne mechanizmy, które zwiększają przepuszczalność tych substancji przez ścianki naczyń włosowatych.




Co sprzyja obrzękom?

  • nadmierna podaż sodu (soli), sprzyjająca zatrzymywaniu płynów w tkankach;
  • zaburzona czynność nerek, które odpowiadają m.in. za regulację objętości płynów ustrojowych i właściwy bilans sodowy (właściwie funkcjonujące nerki pozbywają się nadwyżek sodu z moczem);
  • zaburzenia mikrokrążenia krwi i limfy;
  • tendencje genetyczne do odkładania się w okolicy dolnej powieki podściółki tłuszczowej;
  • terapia hormonalna (antykoncepcyjna i HTZ) sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie.
Problem ten nasila się także bezpośrednio przed miesiączką;
  • zaburzenia czynności tarczycy;
  • zaburzenia krążenia;
  • przemęczenie, wyczerpanie, zbyt mała ilość snu;
  • wdychanie oparów artykułów chemii gospodarczej;
  • reakcja alergiczna będąca wynikiem np. niewłaściwie dobranego kosmetyku;
  • niektóre leki np. niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • nikotyna – zwęża naczynia krwionośne spowalniając transport limfy (toksyn);
  • kofeina – zwiększa przepuszczalność naczyń sprzyjając obrzękom;
Powiedz nie, podkrążonym i obrzmiałym oczom
Choć trudno jednoznacznie określić przyczynę tych defektów, z całą pewnością nie wolno ich ignorować. Są sygnałem wysyłanym przez organizm, świadczącym o zachwianiu jego równowagi. Dlatego nie rezygnuj z wizyty u lekarza, czasem leczenie wspomagające jest niezbędne do osiągnięcia pozytywnych efektów.



Jak zmniejszyć problem domowymi sposobami?


Zadbaj o dietę.
  • Wyeliminuj z niej pikantne, smażone i pieczone potrawy.
  • Ograniczaj podaż sodu, potasu i fosforu – ogranicz ilość spożywanej soli, przetworów pomidorowych, kakaa, czekolady i słodyczy, roślin strączkowych, orzechów, suszonych owoców, grzybów, musli, kasz, wywarów mięsnych i warzywnych, produktów mlecznych oraz zupek instant.
  • Ogranicz również takie przyprawy jak bazylia, suszona pietruszka, papryka w proszku i estragon.

Obowiązuje dieta niskobiałkowa. Zastąp tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – olejami roślinnymi i margarynami. Uzupełniaj ilości węglowodanów obecnych w ziemniakach, owocach i warzywach. Spożywaj produkty bogate w żelazo, cynk i miedź – chude mięso, wątroba, ryby, żółtko jaj, twaróg, owoce morza, produkty pełnoziarniste, ryż, warzywa liściaste – sałatę, kapustę, szpinak, a także pomidory, ziemniaki, buraki, marchew, brukselkę, brokuły, seler i cebulę;

Pij napary ziołowe z żeń szenia, który doskonale wzmacnia nerki. Pół łyżeczki od herbaty na filiżankę wody do wypicia codziennie rano na czczo. Pomocne mogą też okazać się napary z arniki górskiej, lukrecji, miłorzębu japońskiego, głogu i ruty, które z pewnością poprawią szczelność naczyń włosowatych;

Właściwą dietę możesz też wspomóc doustną suplementacją. W aptece znajdziesz wiele preparatów wspomagających walkę z omawianymi defektami. Jednym z nich jest „Oenobiol – redukcja cieni i worków pod oczami”, który dzięki obecności witaminy C i flawonoidów, pomaga w eliminowaniu nadmiaru wody, a tym samym zmniejszeniu obrzęków pod oczami.

 Zadbaj o odpowiednią ilość snu (około 8 godzin, zasypiaj przed godziną 23) i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Śpij z lekko uniesioną głową, co ułatwi odprowadzanie limfy i zapobiegnie obrzękom. Wietrz sypialnię przed snem.



Stosuj chłodne kompresy z naparów ziołowych – herbaty, arniki górskiej, miłorzębu japońskiego, żeńszenia, oczaru wirginijskiego, głogu, lukrecji, skrzypu polnego, które poprawiając mikrocyrkulację krwi, zmniejszą obrzęki. Zioła zalej wrzątkiem i zostaw pod przykryciem około 15 minut. Potem schłodź i zastosuj zimne.

Stosuj zimne okulary żelowe – natychmiast obkurczą naczynia i zmniejszą występujące opuchnięcia. Okulary takie możesz kupić w drogeriach Rossmann. Wystarczy włożyć na 30 minut do lodówki, a następnie położyć na oczy (pamiętaj o podłożeniu chusteczki lub kawałka tkaniny, by ochronić gałkę oczną i skórę przed gwałtownym spadkiem temperatury).


Stosuj codzienny masaż okolicy oczu wykonywany od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka, który usprawni eliminację limfy i zmniejszy obrzęki. Masuj skórę codziennie podczas aplikacji kremów.
W aptekach i drogeriach znajdziesz bogaty wybór preparatów kosmetycznych zawierających witaminę C, K, flawonoidy i ekstrakty roślinne. Godnym polecenia kremem rozjaśniającym jest Cernor XO, który dzięki obecności witaminy K, retinolu i pigmentów optycznie maskujących cienie pod oczami, poprawiają regenerację i napięcie skóry, redukując tym samym występujące defekty.


Stosuj korektory, które dzięki właściwościom kamuflującym pomogą zakryć cienie pod oczami. Preparaty takie odbijając światło, optycznie rozświetlają i tuszują cienie. Kupisz je w aptece i drogeriach kosmetycznych.


Jeśli domowe sposoby nie dadzą oczekiwanych efektów zgłoś się do profesjonalisty. Doskonały na obrzęki pod oczami jest drenaż limfatyczny, który ułatwi transport limfy i eliminację toksyn. Peelingi chemiczne z użyciem kwasu glikolowego, migdałowego, cytrynowego lub TCA pomogą rozjaśnić występujące cienie, podobnie jak zabiegi laserowe. Przeszczep autologicznej tkanki tłuszczowej i wypełnienie tkanek miękkich mają na celu odbudowanie tkanek pod dolną powieką, a tzw. blefaroplastyka pozwala na chirurgiczne usunięcie nadmiaru skóry z okolicy powiek.

Źródlo rossnet.pl




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zobacz też inne nasze posty

Nocanka